Choroby oczu u królika 

4 min czytania

Choroby oczu królika

Króliki są podatne na wiele dolegliwości oczu, m.in. zapalenie spojówek czy jaskrę. Szybkie rozpoznanie i leczenie tych chorób jest bardzo ważne, ponieważ mogą one prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku lub ślepoty. Sprawdź, jakie są najczęstsze choroby oczu u królika!

Problemy okulistyczne u królików

Szczególnie ważne jest, abyśmy mieli świadomość tego, co charakteryzuje naszych uszatych przyjaciół w odniesieniu do problemów okulistycznych. Króliki mają stosunkowo duże oczy, które zapewniają szeroki obszar widzenia, ale są także bardziej narażone na urazy mechaniczne. Na ich powierzchni znajduje się tylko jeden punkt łzowy w każdym oku, dzięki czemu łzy wolniej odprowadzane są z oka. Dodatkowo kanaliki łzowe u królików mają bardzo kręty przebieg i bliskie położenie do wierzchołków zębów, co może prowadzić do równoczesnych problemów okulistycznych i dentystycznych. W końcu warto pamiętać, że mruganie odbywa się średnio co 5-6 minut.

Choroby oczu mogą mieć podłoże pierwotne lub wtórne. W drugim przypadku często łączą się z innymi chorobami ogólnoustrojowymi, na przykład z problemami ze zdrowiem układu pokarmowego czy narządami ruchu. 

→→→ Sprawdź też: Anatomia królika.

Niepokojące objawy

Niepokojące objawy, takie jak mrużenie i skurcz powiek, zaczerwienienie oczu, obrzęk okolicy oczu i powiek, nadmierna ilość wydzielin lub ich ropny charakter, ciągłe drapanie oczu, powiększenie gałki ocznej oraz zmiana koloru rogówki na białawy, szary lub niebieski, a także zmiana koloru soczewki lub obecność widocznych białych grudek w oku mogą być oznakami problemów ze zdrowiem oczu. Możliwe jest również wytrzeszcz gałek ocznych. Warto uważnie obserwować te symptomy i jeśli pojawią się one często lub przez długi czas – skonsultować się z lekarzem.

Najczęstsze problemy okulistyczne u królików

Króliki są bardzo podatne na choroby oczu, które obejmują zapalenia spojówek, uszkodzenia rogówki (zwane wrzodami rogówki), zapalenie woreczka łzowego oraz ropnie zagałkowe.

Rzadsze choroby króliczych oczu

Do rzadziej diagnozowanych chorób oczu u królików zaliczają się:

  • zespół suchego oka,
  • zaćma,
  • jaskra,
  • choroby zakaźne dające objawy okulistyczne, takie jak: encefalozoonoza, treponematoza (kiła królików), myxomatoza,
  • entropium,
  • nowotwory.

Sprawdź też, jakie ogólnoustrojowe choroby królików warto znać, aby móc rozpoznać objawy i zgłosić się do weterynarza.

Opis najczęstszych chorób oczu u królików

Zapalenie spojówek

Jest to bardzo popularny objaw, który może mieć różne źródła. Czasem jest on wynikiem narażenia na czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenia powietrza, amoniak z kuwety czy pyłki lub alergeny. Czasami może być też objawem ogólnoustrojowych chorób i infekcji. Leczenie musi obejmować wszechstronną diagnostykę, w trakcie której lekarz przede wszystkim postawi diagnozę, a następnie dobierze odpowiednie leczenie. Ważnym elementem są również badania okulistyczne oraz analiza wypływu z oka pacjenta. W przypadku choroby alergicznej stosuje się leki na receptę lub specjalne preparaty dostępne bez recepty, które przywrócą prawidłowe funkcjonowanie oka pacjenta. Jeśli niemożliwe jest ustalenie przyczyny podrażnienia oka stosuje się terapię objawową, polegającą na podawaniu odpowiednich kropli do oczu oraz innych postaci farmaceutycznych do stosowania miejscowego.

Uszkodzenia rogówki

Uszkodzenia rogówki są jednym z częstych powodów wizyt u lekarza weterynarii. Duży zakres widzenia królików może prowadzić do urazów, takich jak otarcia skutkiem np. kontaktu z sianem. Ich występowanie jest także często spowodowane chorobami lub uszkodzeniami wywołanymi poprzez drapanie. Ważne jest, aby postawić diagnozę i skorygować przyczynę, jeśli to możliwe. Zwykle leczenie polega na podawaniu odpowiednich kropli oraz surowic i antybiotyków przeciwbólowych, a okres gojenia rogówki waha się od 3 do 5 dni w przypadku powierzchownych uszkodzeń – choć bardziej złożone i głębsze obrażenia mogą wymagać innych metod leczenia, takich jak implantacja rogówki.

Zapalenie woreczka łzowego

Gęsty, białawy, kremowy wypływ z powiek i obrzęk okolicy należą do głównych symptomów zapalenia powiek. Jest to schorzenie często wtórne związane z patologią uzębienia lub kości szczęki. Czynnikami, które mogą wpływać na jej pojawienie się są braki wapnia, bakteryjne infekcje czy alergie. Leczeniem tego schorzenia jest najpierw identyfikacja źródła jego powstania i przywrócenie prawidłowego stanu. Kolejnym etapem może być stosowanie antybiotyków miejscowo w postaci kropli lub ogólnie oraz codzienna profilaktyka polegajaca na regularnym przemywaniu kanalików łez.

Wytrzeszcz gałki ocznej

Króliki mogą mieć wiele problemów zdrowotnych, które mogą być zarówno spowodowane urazami, jak i chorobami zakaźnymi, nowotworami lub problemami stomatologicznymi. Najczęstszymi schorzeniami są ropnie okołowierzchołkowe trzonowych zębów. Aby ustalić dokładną przyczynę takich objawów, należy wykonać USG, RTG lub tomografię. Wykonanie odpowiednich badań może pomóc lekarzom w postawieniu prawidłowej diagnozy i skutecznego leczenia.

„Biała rogówka” to stan, który może mieć wiele przyczyn. Mogą to być złogi mineralne lub tłuszczowe, które powstają na skutek chorób ogólnoustrojowych, urazów lub niewłaściwego odżywiania. 

Zaćma

Króliki często cierpią na zmiany w soczewce oka, które mogą mieć wrodzone, pourazowe lub dietetyczne pochodzenie. Choroba może także być spowodowana przez cukrzycę lub inne schorzenia toczące się w oku. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, może ona powodować problemy ze wzrokiem. Statystyki pokazują, że około połowa królików, które ukończyły 8 lat ma już objawy tej choroby. Nie można również zapomnieć o Encephalitozoon cuniculi – pasożycie mającym swoje udział w rozwoju tej dolegliwości.

Entropium

Wywinięta do wewnątrz powieka jest nieprawidłowa i dotyczy nie tylko psów czy kotów, ale też królików. Dlatego ważne jest, aby przeprowadzić dokładne badanie okulistyczne po to, by wykluczyć ewentualną przyczynę pierwotną takich objawów. Mogą one być spowodowane np. silnym zapaleniem oka lub inną dolegliwością oczu, która wpłynie na wywinięcie powieki do wewnątrz. Bardzo ważna jest więc diagnoza problemu i jego pochodzenia (pierwotnego lub wtórnego), żeby móc skutecznie go leczyć.

Jaskra

Jaskra to schorzenie, które zdarza się rzadko u królików. Powstaje ono wskutek podwyższonego ciśnienia wewnątrz oka, co może skutkować przykrymi dolegliwościami bólowymi. Aby temu zapobiec, należy zwrócić szczególną uwagę na powiększoną gałkę oczną swojego pupila i jak najszybciej umówić się na wizytę do specjalisty. Dzięki temu można wykonać odpowiednie badania i uniknąć powikłań tego schorzenia, a także skutecznie je leczyć.

Encephalitozoon cuniculi

Uveitis to zapalenie błony naczyniowej oka, które może powodować szereg objawów. Typowymi objawami są: obrzęk, zaczerwienienie i przekrwienie rogówki oraz biała masa widoczna w przedniej komorze oka. Niestety czasem uveitis może prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń oczu, takich jak zaćma. We wczesnym stadium choroby istotne jest wykrycie jej poprzez badanie okulistyczne i laboratoryjne. Leczenie opiera się na podawaniu leków miejscowo i doustnie w celu całkowitego usunięcia pasożyta. Zalecane są również regularne badania kontrolne, aby skutecznie zapobiegać ewentualnym powikłaniom.

Podsumowując, choroby okulistyczne, które mogą dotknąć króliki, w dużym stopniu pokrywają się z dolegliwościami psów i kotów. Mimo to lekarz weterynarii powinien pamiętać o różnicach między gatunkami, ponieważ postępowanie diagnostyczne, sposoby leczenia oraz wybór odpowiedniego leku bywa czasem inny dla każdego z poszczególnych zwierząt. W celu ustalenia prawdziwej przyczyny problemu niezbędna jest staranna diagnostyka oraz indywidualne traktowanie pacjenta – nie można skupiać się tylko na objawach choroby.

Weterynarz ortopeda Warszawa

admin
1 min czytania

Weterynarz na gryzoni Warszawa

admin
1 min czytania

Weterynarz Bemowo 

admin
1 min czytania