W przypadku, gdy nasz pupil ma problemy z oczami, trudno jest określić czy jest to efekt urazu mechanicznego, choroby wirusowej czy też wada wrodzona. Aby lepiej poznać problem i zapewnić naszemu psu odpowiednią opiekę, warto mieć świadomość najczęstszych schorzeń oczu u psów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są popularne choroby oczu u psa!
description: Oczy psów narażone są na różnego rodzaju choroby. Poznaj najczęstsze z nich!
Kiedy występuje u psa choroba oczu?
Wszystkie choroby oczu u psów charakteryzują się podobnymi objawami, które obejmują mrużenie powiek, wydzielanie łez, drapanie łapką w chorym oku, zaczerwienienie spojówek, wrażliwość na światło i pogorszenie widzenia. Może to prowadzić do utraty wzroku w skrajnych przypadkach. Choroby oczu u psów mogą być spowodowane przez infekcje bakteryjne lub wirusowe, alergie skórne i inne reakcje immunologiczne oraz zaburzenia strukturalne. Ważne jest, aby po rozpoznaniu choroby oka u psa jak najszybciej podjąć leczenie
Najczęstsze choroby oczu u psów
Urazy mechaniczne i ciała obce
Uraz oka u psów może pojawić się z różnych przyczyn: poprzez bieganie po nieznanym terenie, w trakcie zabawy lub walki z innymi psami. Wyraźne oznaki obecności ciała obcego to mrużenie oka, ból i krwawienie. Przedmiotem, który może uszkodzić tkanki jest wszystko – od piasku i źdźbeł trawy po ciernie. Pies dąży do usunięcia ciała obcego ze swojego okolicznościowego oka przez pocieranie go ruchem łapy. W takich sytuacjach istotna jest szybka i skuteczna reakcja opiekunów, aby uniknąć poważnych problemów zdrowotnych.
Wypadnięcie gałki ocznej
Stan ten wymaga pilnej interwencji weterynarza. Taki stan powoduje silny ból i dyskomfort.
Zapalenie spojówki i trzeciej powieki
Zapalenie spojówek to dolegliwość, która objawia się łzawieniem oczu, mrużeniem powiek, zaczerwienieniem i obrzękiem. Jest ona często wywołana przez wirusy, bakterie, chlamydie lub alergeny. Przeczytaj więcej na temat zapalenia trzeciej powieki u psa.
Wrzód rogówki
Wrzody rogówki oka to uszkodzenia rogówki, które polegają na przerwaniu jej ciągłości. Może być ono spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak zakażenia bakteryjne oczu, obecność ciała obcego lub niewystarczająca ilość łez.
Entropium i ektropium
Entropium i ektropium są chorobami wrodzonymi, które najczęściej występują u psów ras brachycefalicznych, takich jak chow-chow, shar pei czy psy olbrzymy. Z drugiej strony bernardyny, mastify, retrievery, spaniele i psy gończe są najbardziej podatne na ektropium.
Entropium to stan, w którym krawędź powieki jest zawinięta do środka. To może drażnić rogówkę oka i powodować reakcje takie jak swędzenie lub pieczenie oczu, mrużenia lub łzawienia. W najgorszych przypadkach może spowodować perforację rogówki oka.
Natomiast ektropium to sytuacja odwrotna – brzeg powieki jest skierowany na zewnątrz co uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie filmu łzowego i może doprowadzić do uszkodzeń rogówki oraz pogorszenia widzenia.
Jaskra
Jaskra jest schorzeniem, którego głównymi przyczynami są wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego i nieprawidłowy kąt przesączania. Choroba ta powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego oraz silne dolegliwości bólowe.
Zaćma
Psy czasami doświadczają zaćmy, która przejawia się w postaci niebiesko-mlecznego koloru źrenicy. Ta choroba przewlekła powoduje stopniową utratę wzroku.
Skórzak
To choroba oczu, która polega na nieprawidłowym wzroście skóry z włosami wokół rogówki lub spojówki. Jest to wada wrodzona.
Grudkowate zapalenie trzeciej powieki
Psy młode do roku życia są najbardziej podatne na tę chorobę, która objawia się przez guzki limfocytarne na wewnętrznej stronie trzeciej powieki. Guzki te zazwyczaj są wywołane przez wirusy, które powodują powiększenie i drażnienie rogówki, położonej bezpośrednio pod nimi.