U psów, podobnie jak u ludzi, występuje szereg schorzeń. Te dolegliwości zdrowotne są bardzo różne – od tych lekkich, które same ustępują, po poważne choroby, które potrafią wyniszczyć organizm i doprowadzić zwierzaka do śmierci. Jak zatem rozpoznać symptomy choroby? Trzeba uważnie obserwować swojego pupila – jeśli cokolwiek jest nie tak albo pies odmiennie się zachowuje lub ma inny niż dotychczas apetyt – należy udać się ze swoim pupilem do weterynarza. Szczeniaki szczególnie narażone są na choroby; w ich przypadku trzeba bardzo dbać o higienę i dobrać odpowiednią dietę. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie są najczęstsze choroby psów!
Choroby psów – niepokojące objawy
Psy są bardzo podatne na wiele chorób, które mogą wywołać poważne skutki dla ich zdrowia. Dlatego bardzo ważne jest, aby dbać o odpowiednie badania profilaktyczne dla naszych domowych pupili. Niestety często choroby mają objawy, które pojawiają się dopiero w późniejszym okresie i czasem po prostu trudno je rozpoznać. Najczęściej świadczące o rozwoju choroby objawy to:
- brak apetytu lub nagły i ciągły głód,
- nagła zmiana wagi,
- brzydki zapach z pyska,
- nawracające biegunki lub zatwardzenia,
- wymioty,
- apatia,
- drgawki i drżenie mięśni,
- niechęć do zabawy,
- nagła agresja u psa,
- unikanie kontaktu z człowiekiem i innymi psami,
- kulawizny,
- blade dziąsła,
- wzdęty i twardy brzuch,
- gorączka,
- dyszenie i ślinotok,
- utrata sierści.
Choroby psów mogą mieć bardzo różne objawy, od słabego apetytu po nadmierną agresję. Każda zmiana w zachowaniu lub wyglądzie naszego pupila powinna być dla nas sygnałem ostrzegawczym – może oznaczać postępującą chorobę. Gdy stwierdzimy, że nasz pies jest osowiały, wymiotuje lub zaczyna więcej jeść niż dotychczas albo reaguje agresywnie na dotyk, najlepiej jak najszybciej udać się do specjalistycznego gabinetu weterynaryjnego. Warto także obserwować inne subtelne zmiany zachowania psa, takie jak brak ochoty na aktywności i zabawy – mogą one bowiem wskazywać na problemy ze zdrowiem.
→→→ Sprawdź też: Choroby oczu u psa.
Najczęstsze choroby u psów
Psi organizm jest narażony na szereg chorób, a wśród nich znajdują się również dolegliwości o charakterze zakaźnym, alergie, problemy ortopedyczne oraz schorzenia układu pokarmowego. Niestety często, objawy tych chorób są podobne i czasem trudno je odróżnić.
Choroby zakaźne
Domowe czworonogi są na tyle delikatne, że mogą zarazić się od siebie wieloma chorobami zakaźnymi. Przenoszące je wirusy i bakterie pozostają aktywne nawet po długim przebywaniu na trawniku, zabawkach, legowiskach czy ubraniu opiekuna, który miał kontakt z chorym psem. Szczególnie narażone na takie infekcje są szczeniaki, które jeszcze nie przeszły pełnego cyklu obowiązkowych szczepień ochronnych. Do najbardziej popularnych i groźnych chorób czworonogich należy parwowiroza (wirusowe zapalenie żołądka i jelit), nosówka, kaszel kennelowy, leptospiroza oraz choroba Rubartha (postać wirusowego zapalenia wątroby). Wszystkie te dolegliwości stanowią poważne zagrożenie dla psy domowe.
Szczenięta dotknięte chorobami zakaźnymi wykazują wiele symptomów, takich jak gorączka, biegunka, apatia, obecność ropnej wydzieliny z nosa i oczu, kaszel, wzdęty brzuch oraz przyspieszony oddech i brak apetytu. Wskutek tego czworonogi szybko tracą energię i słabną. Ponadto mogą mieć problemy ze wzrostem i utrzymaniem odpowiedniej masy ciała. Jeśli pojawi się podejrzenie choroby zakaźnej, pies musi być natychmiast leczony, ponieważ bez odpowiedniego postępowania może dojść do powikłań lub śmierci zwierzaka.
Choroby skóry
Choroby skóry u psów mogą mieć różne przyczyny i objawiać się na wiele sposobów. Najczęstsze z nich to uporczywe drapanie, drobne ranki, rozległe stany zapalne lub wyłysienia oraz krosty. Do chorób z tej grupy należą grzybice i infekcje bakteryjne, a także choroby pasożytnicze, do których zalicza się świerzb czy nużeniec. Przyczyny choroby skórnych u psów mogą być również związane z niedoczynnością tarczycy, problemami hormonalnymi lub schorzeniami genetycznymi. Aby postawić diagnozę i rozpocząć leczenie, psy muszą odbyć wizytę kontrolną u dermatologa weterynarii. Podczas wizyty lekarz obejrzy skórę pupila i pobierze próbkę do badania laboratoryjnego. Na podstawie wyniku możliwe będzie postawienie dokładnego rozpoznania oraz przejście dalej do leczenia problemu skórnego psa.
Alergie
Alergia u psów to choroba, która objawia się matową lub przetłuszczającą się sierścią, miejscowymi wyłysieniami, stanami zapalnymi skóry, dusznościami, nadmiernym łzawieniem, grzybicą i nawracającymi stanami zapalnymi uszu. Może być ona spowodowana alergenami wziewnymi jak pyłki traw czy kurzu, alergenami kontaktowymi takimi jak proszki do prania czy płyny do mycia podłóg oraz alergenami pokarmowymi. Długotrwałe narażenie na alergeny może być przyczyną zapalenia trzeciej powieki u psa.
Alergia to choroba nieuleczalna. Gdy alergen jest poznany można unikać go lub podawać leki obniżające nasilenie objawów oraz specjalistyczne diety.
Choroby ortopedyczne
Domowe czworonogi są szczególnie narażone na wiele chorób ortopedycznych, z których najbardziej powszechnymi są dysplazja stawu biodrowego, dysplazja łokciowa, spondyloza kręgosłupa, zapalenie kości u psa, zwyrodnienie stawów, zwichnięcie rzepki i zerwanie więzadła krzyżowego. Objawy takich chorób mogą polegać na trudnościach w poruszaniu się, problemach ze stawami i skutkować bolesnym chodzeniem lub bardzo powolnym chodem. U niektórych psów może dojść do potrzeby leczenia operacyjnego. W innych przypadkach objawy tego typu dolegliwości można jedynie skutecznie zmniejszać dzięki stosowaniu suplementacji i rehabilitacji.
Choroby odkleszczowe
Kleszcze mogą być bardzo niebezpieczne dla psów, ponieważ przenoszą różne choroby i infekcje. Choroby odkleszczowe u psów obejmują babeszjozę, boreliozę, anaplazmozę, mykoplazmozę, erlichiozę oraz zapalenie mózgu u psów. Objawy tych chorób szybko rosną i najczęściej objawia się apatią, brakiem apetytu, wysokim poziomem gorączki i bladością błon śluzowych. Niestety, w wielu przypadkach może to doprowadzić do śmierci psa już w ciągu 24 godzin od zakażenia. Dlatego istotne jest reagowanie natychmiast po zauważeniu pierwszych symptomów które mogłyby sugerować chorobliwe zarażenie oraz skonsultowanie się z lekarzem weterynarii. Tylko szybka interwencja może uratować życie naszych pupili!
Choroby układu pokarmowego
Psy mogą cierpieć na różnorodne problemy zdrowotne dotyczące układu pokarmowego, takie jak biegunki, zaparcia, wymioty, wzdęcia oraz brak apetytu. Najczęściej może to być skutek spożycia pokarmu zatrutego lub nietolerancji pokarmowej. Jednak przy długotrwałym utrzymywaniu się objawów może oznaczać to również choroby jelit, wrzodziejące zapalenie żołądka, ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki, choroby wątroby bądź silne pasożytnicze zakażenia. W konsekwencji dla organizmu pupila może dojść do sytuacji niedożywienia i odwodnienia prowadzących do wyniszczenia. Należy więc szybko diagnozować możliwe schorzenia i podjąć odpowiednie leczenie oraz stosować specjalistyczne diety weterynaryjne.
Leczenie psich chorób
Kiedy zauważymy u naszego psa niepokojące objawy, powinniśmy skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu wykonania niezbędnych badań i postawienia odpowiedniej diagnozy. Lekarz weterynarii może zalecić stosowanie diety weterynaryjnej lub przygotować plan leczenia. Domowe metody leczenia psów są często niewłaściwe, ponieważ mogą być toksyczne dla pupili. Nie powinno się więc podawać żadnych leków bez recepty specjalisty. Należy również uważać, aby podawać jedynie specjalnie przeznaczone dla psów preparaty, ponieważ wiele medykamentów stosowanych u ludzi jest bardzo trujących dla zwierząt domowych.
Jak zapobiegać chorobom?
Aby zapobiec rozwojowi poważnych chorób psów, ważne jest, aby regularnie dbać o ich zdrowie. Zaleca się coroczne szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz co 2-3 lata przeciwko innym chorobom zakaźnym. Psy należy również odrobaczać raz na rok i stosować środki przeciwko kleszczom i pchłom.